Δεκ 21

προγραμματα προαγωγης υγειας απο το νοσοκομειο τησ βεροιασ

Στα πλαίσια του προγράμματος «Ανάπτυξη –υλοποίηση δράσεων και παρεμβάσεων του Υπουργείου Υγείας ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης του μαθητικού πληθυσμού στο πλαίσιο Αγωγής Υγείας σε εθνικό επίπεδο για το σχολικό έτος 2023 2024» πραγματοποιήθηκαν στο 6ο ΔΣ Αλεξάνδρειας οι παρακάτω επιμορφώσεις από τις επισκέπτριες υγείας του ΓΝ Βέροιας Παπαγιάννη Αναστασίας και Ζιάκου Παρασκευή.

1.Προαγωγή ψυχικής υγείας παιδιού και εφήβου (Αλκοόλ και νέοι )στις 11/12/2023 στους μαθητές της Ε’ ΣΤ τάξης.

2.Τεχνολογία διαδίκτυο και εφηβεία –ενδυνάμωση της υγείας των εφήβων(εθισμός στο διαδίκτυο )εκφοβισμός στο Φυσικό και Διαδικτυακό Χώρο στις 13/12/2023 στους μαθητές της Ε ΄ΣΤ τάξης

3.Πρόληψη και διαχείριση της χρήσης καπνού στα σχολεία στους μαθητές της Ε ΄ΣΤ τάξης στις 18/12/2023

Οι μαθητές των τάξεων παρακολούθησαν με ενδιαφέρον τόσο τις παρουσιάσεις και συμμετείχαν στις ομαδικές δραστηριότητες. Αποτέλεσμα των δράσεων ο έντονος προβληματισμός των μαθητών για τα θέματα που αφορούν την ηλικία τους και το ευρύτερο κοινωνικό σύνολο στο οποίο μεγαλώνουν.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://6dim-alexandr.ima.sch.gr/?p=2476