Απρ 05

Πανελλήνια μέρα φιλοζωίας

Την Πέμπτη, 4 Απριλίου, οι μαθητές της Α΄, Γ΄ και ΣΤ΄ τάξης πραγματοποίησαν επίσκεψη στο Δημαρχείο της Αλεξάνδρειας με αφορμή την Πανελλήνια Σχολική ημέρα Φιλοζωίας. Εκεί παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα « Εκπαιδεύοντας για ένα Μέλλον Ενσυναίσθησης και Αγάπης προς τα ζώα», που παρουσίασε η φιλοζωική οργάνωση Ζω.Ε.Σ. σε συνεργασία με το Δήμο Αλεξάνδρειας. Την παρουσίαση και τον συντονισμό της δράσης ανέλαβε η κυρία Κατερίνα Παπαποστόλου, εκπαιδευτικός- Ζωοθεραπεύτρια – Διευθύντρια ΔΣ Νησίου. Η δράση σκοπό είχε την ευαισθητοποίηση των μαθητών απέναντι στα αδέσποτα ζώα, κυρίως τους σκύλους, που συναντούν συχνότερα στους δρόμους και στις γειτονιές τους. Η κ. Παπαποστόλου προσέγγισε τα παιδιά μέσα από το βιωματικό και διαδραστικό παιχνίδι ενώ παράλληλα οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά τους δύο από τους τρεις εκπαιδευμένους σκύλους της οργάνωσης, τον Άξελ και τον Πόθο.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://6dim-alexandr.ima.sch.gr/?p=2565