Απρ 05

Δράση ευαισθητοποίησης για την ασφάλεια στο Διαδίκτυο

Σήμερα, Πέμπτη 4 Απριλίου 2023, στις 9.30 π.μ. επισκέφτηκαν το σχολείο μας ο Αστυνομικός Υποδιευθυντής και Διοικητής του Τ.Α. Αλεξάνδρειας, κ. Μπουρδάνος Δημήτριος και ο Υπαστυνόμος Β΄ και αξιωματικός του Α.Τ. Αλεξάνδρειας, κ. Βαλσαμόπουλος Αντώνιος προκειμένου να ενημερώσουν τους μαθητές των Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων για τον σπουδαίο ρόλο της αστυνομίας, τα τμήματά της και διάφορες σημαντικές πληροφορίες σχετικά με το έργο της. Έγινε αναφορά στις περιπτώσεις κατά τις οποίες μπορεί να παρέμβει κλιμάκιο της αστυνομίας στη σχολική κοινότητα, καθώς και στο πώς μπορεί γενικότερα ο κάθε πολίτης να απευθυνθεί εκεί και να ζητήσει τη συμβολή της όταν κρίνεται αναγκαίο. Ακολούθησε μία συζήτηση σχετικά με τον σχολικό εκφοβισμό (bulling) καθώς και τους κινδύνους του διαδικτύου. Δόθηκαν σχετικές συμβουλές-οδηγίες στους μαθητές για πολύ σπουδαία ζητήματα, όπως πώς να κυκλοφορούν το βράδυ, τι να κάνουν σε περίπτωση που αισθανθούν κίνδυνο κ.ά. Έγινε μία πολύ χρήσιμη και σπουδαία ενημέρωση των μαθητών για καίρια ζητήματα και ευχαριστούμε τους υπεύθυνους της αστυνομίας γι΄αυτό.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://6dim-alexandr.ima.sch.gr/?p=2573