Μάι 13

Συνεργασία με το Ίδρυμα Νιάρχος 2013 – 2014

Τη φετινή σχολική χρονιά συνεργαζόμαστε με το ίδρυμα ΄΄ Νιάρχος ΄΄ και το σχολείο μας συμμετέχει στο πρόγραμμα σίτισης και διατροφής που χρηματοδοτεί εξ ολοκλήρου το ίδρυμα. Το πρόγραμμα προβλέπει την καθημερινή σίτιση των μαθητών με ατομικό γεύμα ( σάντουιτς ? γάλα και φρούτο ) απ? ευθείας στους μαθητές ή μέσω του κυλικείου, ενημερωτικές συναντήσεις και ομιλίες στους γονείς των μαθητών και προγράμματα υγιεινής διατροφής για τους μαθητές. Το κυριότερο είναι ότι οι μαθητές θα εξασφαλίσουν καθημερινά 1 γεύμα δωρεάν, πράγμα πολύ σημαντικό στη σημερινή οικονομική συγκυρία και στις δύσκολες στιγμές που περνούν οι οικογένειες Roma της περιοχής μας. Όλοι οι εκπαιδευτικοί του σχολείου και ο Δ/ντής θα σταθούν αρωγοί στο εγχείρημα αυτό και θα αφιερώσουν κόπο και χρόνο για την ευόδωση του προγράμματος. Έχουν ενημερωθεί ο Δ/ντής Π.Ε. Ημαθίας και ο αρμόδιος ΣΣ της περιοχής μας οι οποίοι θα βοηθήσουν από την πλευρά τους σ? ότι χρειαστεί. Υπεύθυνη του προγράμματος θα είναι η δασκάλα κ. Πεϊμανίδου Ευτυχία και ο Δ/ντής του σχολείου.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://6dim-alexandr.ima.sch.gr/?p=294