Μάι 12

Τι πρέπει να αλλάξει στο σχολειο μας για να μειωθούν τα ατυχήματα

Της Ελένης Μπουκλά

Καθε μερα στα σχολεια συμβαίνουν ατυχήματα και γι’ αυτο πρέπει να προσέχουν μικροί και μεγάλοι.

Στο σχολειο μας η αιτία των ατυχημάτων τις περισσότερες φορές ειναι το οτι τα μικρά κάθονται στη μέση του γηπέδου και οι μεγάλοι, αφού ειναι τόσο αφοσιωμένοι στο παιχνίδι, δεν προσέχουν και ρίχνουν κάτω τα μικρά. Πρέπει να κάνουμε κατι!

Εγω θα πρότεινα στο σχολειο μας να χωρίσουμε την αυλή για να ειναι οι μεγάλοι ξεχωριστά απο τα μικρά παιδια. Στις σκάλες να αφήνουνε πρώτα να περνάνε οι μικροί και μετά οι μεγάλοι. Στην είσοδο του Σχολειου θα ήθελα να βάλουν μια ράμπα για τα παιδια που εχουν αναπηρικό καροτσάκι. Για τα παιδια τα μικρά να κανουν μια παιδική χαρά και για εκείνα που παίζουν ποδόσφαιρο να βάλουν δυο τέρματα. Επίσης καλο θα ηταν οι δάσκαλοι να λένε στα παιδια να προσέχουν περισσότερο για να μη συμβαίνουν τόσα πολλά ατυχήματα.

Θα ήθελα να το σκεφτούν οι δάσκαλοι και να κανουν κατι γι’ αυτο.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://6dim-alexandr.ima.sch.gr/?p=722